در اواخر پاییز سال جاری (1398) جناب شکور هاکان آکین مدیر عامل شرکت آرزوم منسوجات ایرانیان (واحد فروش تاچ ترکیه در ایران) برای ملاقات با نمایندگان خود در ایران به کشور ما سفر کرد. گزارشگر آزمادکور این فرصت را غنیمت شمرد و مصاحبه‌ای با ایشان ترتیب داد. می‌توانید مشروح این مصاحبه را در ادامه مطالعه نمایید:

آزما دکور: خدمت شما سلام عرض می‌کنم و ورودتان به ایران را خیر مقدم می‌گویم.

آقای هاکان: تشکر می‌کنم. از دیدار شما خوشحال هستم.

آزما دکور: من از مجموعه آزما دکور در خدمت شما هستم. مجموعه آزما دکور یک مرجع مستقل و تخصصی در زمینه دکوراسیون داخلی است. از شما متشکرم که قبول کردید در این مصاحبه شرکت کنید.

آقای هاکان: من هم از شما متشکرم به خاطر این که خواستید تفکرات من را بدانید و این مصاحبه را ترتیب دادید.

آزما دکور: سوال اول؛ لطفاً خودتان را بیشتر برای مخاطبان ما معرفی کنید. و زمینه‌ی فعالیت‌تان را هم تشریح کنید.

آقای هاکان: من حدود 25 سال است که در زمینه دکوراسیون داخلی و بالاخص پرده فعالیت دارم. بخش مهمی از این مدت را در اروپای مرکزی و شرقی و حدود 4 سال هم در ایران فعالیت داشته ام 17 سال در شرکت تاچ شاغل بوده‌ام. شرکت تاچ علاوه بر پرده، کالای خواب و بعضی از ملزومات دکوراسیون را هم تولید می‌کند. البته فروش پرده نسبت به سایر محصولات تاچ متفاوت است. مهمترین دلیل حضور من در ایران، توسعه بازار پرده‌های تاچ در این کشور است. تاچ یکی از برندهای مطرح کشور ترکیه در زمینه تولید پرده و کالای خواب است. محصولات تاچ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای متعددی در ترکیه به فروش می‌رسد. تعداد فروشگاه‌های تاچ در ترکیه بیش از 350 شعبه است. و در حال حاضر می‌دانیم که فروشگاه‌ها تا چه اندازه حائز اهمیت هستند. طی 15 سال اخیر بیشتر از هر چیز تمرکز ما بر روی مجموعه فروشگاه‌های تاچ بوده است. چون مشتری‌ها بیشتر هر چیز تمایل دارند پرده و سایر ملزومات دکوراسیون داخلی یا کالای خواب مورد نظر خود را از یک فروشگاه تخصصی مثل تاچ خریداری کنند. تاچ علاوه بر ترکیه در کشورهای دیگر هم شعب متعددی دارد، به خصوص کشورهایی که نزدیک ترکیه هستند مثل اوکراین و روسیه، اروپای مرکزی و شرقی، آذربایجان، قزاقستان ، قطر ، لیبی و البته ایران.

آزما دکور: لطفاً شرکت تاچ را برای مخاطبان آزما دکور بیشتر معرفی کنید. در مورد تاریخچه شرکت و زمینه فعالیت آن بیشتر صحبت کنید.

آقای هاکان: صاحبان شرکت تاچ برادران زورلو هستند. این دو برادر اهل منطقه دنیزلی باباداق هستند. ساکنین منطقه باباداق از ایام قدیم در زمینه نساجی فعالیت می‌کردند. برادران زورلو بعد از گذراندن دوران تحصیلات متوسطه در نوجوانی به شغل نساجی که شغل پدری آنها بود اشتغال پیدا کردند. بعد از مدتی همچون نساجی تجارت را نیز از پدر خود آموختند و در سنین جوانی موفق شدند محصولاتی که خودشان تولید می‎کردند به فروش برسانند. بعد از این موفقیت تصمیم گرفتند با مشورت اهل فن، تجارت خود را توسعه دهند. با همین هدف اولین فروشگاه خود را در زمینه‌ی منسوجات را در شهر باباداق دنیزلی افتتاح کردند و سپس فروشگاه دوم خود را در شهر ترابزن ترکیه افتتاح می‌کنند. در طی این سال‌ها همواره در فکر توسعه فعالیت‌های خود بودند، در نهایت تصمیم به احداث کارخانه و تولید محصولات نساجی می‌گیرند. در سال 1966 اولین کارخانه بافندگی خود را در شهر استانبول راه‌اندازی می‌کنند. بعد از چند سال یک کارخانه‌ی تولید الیاف و ریسندگی هم در شهر بورسا تاسیس می‌کنند. این مجموعه به مرور زمان کامل و کامل‌تر شده تا جایی که امروز کلیه‌ی مراحل تولید پارچه، پرده و کالای خواب در مجموعه کارخانه‌های تاچ انجام می‌گیرد. در حال حاضر هلدینگ زورلو مالک برند تاچ و وستل است. هلدینگ زورلو یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های ترکیه است که توانسته برای بیش از 25000 نفر در ترکیه اشتغال‌زایی کند.

آزما دکور: نظر شما در مورد بازار دکوراسیون ایران، بالاخص بازار پرده چیست؟

آقای هاکان: طی سال‌های اخیر بارها به ایران سفر کردم و به بررسی بازار پرده و دکوراسیون داخلی پرداختم و متوجه شدم برای خانواده‌های ایرانی خانه اهمیت زیادی دارد. ظاهرا مردم ایران به گذراندن وقت در منزل علاقه مند هستند. حتی در زمان تعطیلات سال نو بیشتر وقت خود را با مهمان نوازی در منزل‌شان می‌گذرانند. خانواده‌های ایران به خصوص زنان ایرانی همیشه تمایل دارند بهترین لوازم و تجهیزات را برای منزل‌شان خریداری کنند. طبعاً یکی از ملزومات هر خانه‌ای پرده است که مردم ایران به کیفیت و طراحی آن اهمیت زیادی می‌دهند. با توجه به این که ایران و ترکیه با هم همسایه و هم مرز هستند، از نظر فرهنگی شباهت‌های زیادی با هم دارند و طرح‌هایی که در ترکیه مورد پسند مردم قرار می‌گیرد در ایران هم پسندیده می‌شود. همین‌طور برند تاچ که در ترکیه یکی از پر طرفدارترین برندهای دکوراسیون داخلی و کالای خواب است، در کشور ایران هم طرفداران بسیاری دارد! به همین سبب بازار ایران برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است.

آزما دکور: در صورتی که امکان دارد و اگر تمایل دارید قدری از برنامه‌های آینده‌ی شرکت تاچ در ایران صحبت کنید.

آقای هاکان: از نظر ما ایران کشور بزرگ و ثروتمندی است و بازار ایران پتانسیل بالایی برای توسعه فعالیت‌های شرکت تاچ دارد. ترکیه و ایران از قدیم الایام دو کشور همسایه بودند که روابط دوستانه‌ای با هم داشته و دارند، در زمینه‌ی تجارت هم این دو کشور همواره با هم ارتباطات خوبی داشته‌اند. اگر به تاریخ مراجعه کنیم می‌بینیم که ترکیه و ایران دو کشور مهمی هستند که جاده‌ی ابریشم از آن‌ها عبور می‌کرده است. با توجه به این موارد و تشابهات فرهنگی دو کشور، برای بازار ایران اهمیت ویژه‌ای قائل هستیم. تا جایی که شرایط مهیا باشد و برای شرکت تاچ امکان‌پذیر باشد، همواره تمایل داریم در بازار ایران حضور فعال داشته باشیم.

آزما دکور: در واقع آینده‌ی فعالیت‌های شرکت تاچ در بازار ایران را مثبت ارزیابی می‌کنید؟

آقای هاکان: بله. نظر ما نسبت به آینده‌ی بازار محصولات تاچ در ایران کاملاً مثبت است.

آزما دکور: همان‌طور که می‌دانید کشور ایران در حال حاضر دچار تحریم‌های سخت اقتصادی است. آیا این تحریم‌ها تاثیر منفی بر فعالیت‌های شرکت تاچ در بازار ایران داشته است؟

آقای هاکان: با توجه به دلایلی که قبلاً ذکر کردم، ما کشور ایران را همیشه دوست داشتیم و خواهیم داشت! علاوه بر این ما همیشه در عرصه تجارت فعالیت کردیم وتلاش کردیم از مسائل سیاسی فاصله بگیریم. هر چقدر در دنیا صلح و آرامش برقرار باشد برای ما و سایر مردم جهان بهتر است و امکان برقرار کردن روابط تجاری بیشتر خواهد بود. آرزوی شخصی من این است که هر چه سریعتر صلح و آرامش در سراسر جهان بالاخص خاورمیانه برقرار شود. و نکته دیگر این که ایران و ترکیه دو کشور مهم در منطقه هستند و اگر روابط تجاری این دو گسترش یابد، برای مردمانشان و مردم کل منطقه مفید خواهد بود.

آزما دکور: پس می‌توانیم نتیجه بگیریم تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر بازار ایران، تاثیری بر روند فعالیت‌های شرکت تاچ در ایران نگذاشته است؟

آقای هاکان: با توجه به قوانین ایران و ترکیه تا این لحظه مشکل خاصی نداشتیم و تا زمانی که قوانین ایران و ترکیه اجازه بدهد خواهان ادامه فعالیت تجاری هستیم.

آزما دکور: مجموعه آزما دکور چند هفته قبل یک نظرسنجی برگزار کرد که طی آن از مخاطبان خود سوال کرد؛ "چه نوع پرده‌ای را برای منزل خود ترجیح می‌دهید؟" با گذشته چند هفته 36% مخاطبان ما پرده پارچه‌ای را انتخاب کردند. 28% پرده زبرا و 17% هم پرده دو مکانیزم را انتخاب نمودند. 19% آراء هم بین هفت نوع پرده‌ی دیگر (اُرسی، پنل تراک، رومن، سیلوئت، شید، دراپه و کرکره) تقسیم شد. نظر شما در مورد نتیجه‌ای که به دست آمده، چیست؟

آقای هاکان: در هر منطقه از دنیا سلقیه‌های متفاوتی وجود دارد. علاوه بر این شرایط اقتصادی مردم هر منطقه بر انتخاب‌شان برای خرید یک محصول تاثیرگذار است. ما به عنوان یکی از تولیدکنندگان مطرح پرده در دنیا، به نظر همه احترام می‌گذاریم. آرائی که در این نظرسنجی ثبت شده، ممکن است در زمانی دیگر تغییر کند. یک موضوع مهم دیگر که بر انتخاب مشتری تاثیرگذار است، سن آن‌هاست. معمولاً افراد جوان پرده‌های مدرن و اسپرت را می‌پسندند و افراد میانسال پرده‌های کلاسیک را ترجیح می‌دهند. در مجموع طبق تجربیات من طی 15 سال اخیر پرده‌های زبرا و دو مکانیزم بیشتر از سایر انواع پرده ها مورد توجه قرار گرفتند. و هر چه پیشتر برویم پرده‌های مدرن و اسپرت بیشتر خریدار خواهد داشت. شرکت تاچ تلاش می‌کند، مشتریان خود را با هر سلیقه‌ای راضی نگه دارد. در واقع هر مشتری با هر سلیقه‌ای می‌تواند از بین محصولات تاچ کالای مورد نظر خود را انتخاب کند! زیرا شرکت تاچ تمامی انواع پرده را تولید می‌کند.

آزما دکور: همان‌طور که جنابعالی قبلاً بیان کردید، شرکت تاچ علاوه بر پرده کالاهای دیگری نیز تولید می‌کند. لطفاً در مورد سایر محصولات تاچ هم کمی صحبت کنید.

آقای هاکان: تخصص من فروش پرده است. اما می‌توانم بگویم شرکت تاچ اقلامی مانند کالای خواب و حوله بالشت ، پتو ، لحاف ، ملحفه و.. و به طور کلی اکثر کالاهای نساجی خانگی را تولید می کند.

آزما دکور: از شما تشکر می‌کنم که در این مصاحبه شرکت کردید. سوالات ما تمام شد. در پایان اگر صحبتی با مخاطبان آزما دکور دارید، بفرمایید.

آقای هاکان: ابتدا از شما به خاطر برگزار کردن این مصاحبه سپاسگزارم. به مخاطبان شما هم می‌خواهم بگویم در تمامی این سال‌ها که شرکت تاچ فعالیت می‌کند، مهمترین دغدغه‌ی ما کیفیت تولیدات‌مان و رضایتمندی مشتریان بوده است. بهترین تبلیغ برای ما رضایت مشتری است، چرا که مشتری راضی می‌تواند اطمینان دوستان، آشنایان و اقوام خود را نسبت به کیفیت محصولات تاچ جلب نماید. باور ما در شرکت تاچ این است که اگر تولیدات ما کیفیت بالایی نداشته باشد، هر چقدر هزینه صرف تبلیغات کنیم، هیچ ارزشی نخواهد داشت. من به افرادی که تمایل دارند از محصولات تاچ استفاده کنند اطمینان کامل می‌دهم که کالای با کیفیتی از ما خریداری می‌کنند. در آخر به خاطر برگزار کردن این مصاحبه از شما تشکر می‌کنم. امیدوارم صحبت‌های من مفید بوده و توانسته باشم سوالات شما را به درستی پاسخ بدهم.

آزما دکور: از لطف و توجه شما سپاسگزارم. امیدوارم در فرصت‌های آتی بتوانیم بیشتر از نظرات شما استفاده کنیم.

کوتاه سخنی با شما

طبع زیبا پسند ایرانی دیرزمانی است که با آرایه‌ها و پیرایه‌ها آشناست. سفالینه‌ها، آبگینه‌ها، مسینه‌ها و فریشنه‌هایی که در موزه‌های جهان یافت می‌شود، ایرانیان را پنداشته: "هنر نزد ایرانیان است و بس."
پس از یک دوره ناگزیر فطرت، حس زیباپسند ایرانی فیلش هوای هندوستان کرده و البته این‌بار تکنیک و هنر دیگران را نیز به سرمایه خود افزود.
استفاده از کاغذدیواری و پارکت و انواع پرده و مبلمان، برو بیایی به صنف نوپای دکوراسیون داخلی داد. به گونه‌ای که از چپ و راست افراد جویای کار به این کار و کسب که روزگاری پول‌ساز بود روی آوردند. این هجوم نیاز به ارزیابی سره از ناسره را لازم کرد.
موسسه آزمادکور نهادی است که با استفاده از بستر فضای مجازی به این مهم دست می‌یازد و علاوه بر معرفی کالاهای با کیفیت و با قیمت مناسب به نقد و بررسی فعالان این صنف می‌پردازد.
آزمادکور امیدوار است، مخاطبین عزیز این مجموعه را در رسیدن به هدف یاری رسانند.
زندگی‌تان پر از زیبایی باد.

تماس با ما