موکت کلمه‌ای فرانسوی است. این کلمه که در زبان فرانسه Moquette نوشته می‌شود و در اصل نوعی فرش کرک‌دار و پشمی یا از الیافی پشم گونه بوده است. امروزه موکت از مواد اکریلیک و پلی‌پروپیلن و پلی‌استر یا ترکیبی از آنها ساخته می‌شود و معمولاً به عنوان پوشش کف اتاق و راه‌رو در ساختمان، اتومبیل، هواپیما، قطار و سایر وسائل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بسیاری از موارد دیگر نظیر صحنه تئاتر نیز از موکت استفاده می‌شود.

موکت از جمله پوشش های کف پر کاربرد در طراحی دکوراسیون داخلی است که از دیرباز به سبب آسایش و راحتی که در فضای زندگی ایجاد می‌کند، مورد توجه مصرف‌کنندگان بوده است. بسیاری از طراحان و معماران بزرگ، موکت را به سبب گوناگونی در طرح، رنگ و مدل به عنوان اولین گزینه‌ی کف‌پوش فضاهای مسکونی، اداری و هتلی به کار می‌برند.

تنوع طراحی در موکت ها این امکان را می‌دهد تا به سادگی با هر نوع مبلمان و دکوری هماهنگ باشد و هارمونی ایجاد شده فضای زندگی را دلنشین‌تر می‌کند. ایجاد سطح نرم وایمن برای اتاق کودکان، طراحی فضای لوکس و زیبا برای هتل ها، خلق دکوراسیون هماهنگ با محیط اداری و داشتن پوششی با دوام و اکوستیک در مکان های پرتردد و آمفی تئاترها، موکت را به انتخابی ایده آل در صنعت ساختمان و دکوراسیون داخلی تبدیل کرده است.

الیاف مورد استفاده در انواع موکت با توجه به کاربرد آن‌ها (اداری، مسکونی، هتلی و …) انتخاب می‌شود. بعضی از آن‌ها برای مکان‌های کم‌تردد و برخی مناسب برای مکان‌های پرتردد هستند. بعضی از آن‌ها بسیار راحت تمیز می‌شوند و بعضی قابل شستشو نیستند. برخی از انواع موکت با قابلیت عدم جذب کثیفی، قابلیت بالای انعطاف‌پذیری و... تولید شده‌اند و بعضی شاید هیچ‌کدام از این قابلیت‌ها را نداشته باشند. لازم است بدانید 80% قیمت موکت به الیاف به کار رفته در آن برمی‌گردد.

در ادامه هر یک از انواع مواد اولیه تولید موکت به اختصار معرفی می‌گردد؛

پلی‌آمید

این جنس از الیاف بهترین گزینه در بین نخ‌های مورد استفاده برای تولید موکت می‌باشد. حالت ارتجاعی بسیار عالی، مقاومت پیچ خوردگی‌های الیاف در برابر بازشدن، قابلیت تمیزشوندگی عالی، مقاومت زیاد در برابر کثیف شدن، قابلیت پنهان‌سازی کثیفی و چرک، مقاومت در برابر سایش و حداقل پرزدهی از ویژگی‌های بارز الیاف پلی‌آمید است.

تمام این خصوصیات عالی باعث میشوند که موکتهای تولید شده با نخ پلی‌آمید برای استفاده در خانه و مکانهای تجاری-اداری، بهترین گزینه باشند. موکت‌ مورد استفاده درمجموعه‌های اداری معمولاً دارای الیاف پلی‌آمید می‌باشد. تنها نکته منفی این نوع الیاف تولید الکتریسیته ساکن است که آن نیز با استفاده از مواد شیمیایی و فرآیند مخصوص، به حداقل ممکن کاهش پیدا میکند.

پلی‌استر

تا زمانی که آن را با پلی‌آمید مقایسه نکنیم، انعطافپذیری و مقاومت خوبی در برابر لکه دارد. پلی‌استر به ما امکان انتخاب رنگها و طرحهای متنوعی را می‌دهد. این نوع الیاف ضد حساسیت است، در برابر رطوبت، بید و کپک زدن مقاوم است و ارزانتر از پشم و پلی‌آمید میباشد. تا زمانی که از لکههای روغنی محافظت شود، قابلیت تمیزکردن و نظافت خوبی دارد و برای این کار کافی است از شامپو و دیگر تمیزکنندههای موکت استفاده شود.

پلی‌پروپیلن

این الیاف در مقابل لک و کثیفی مقاوم هستند و قیمت موکت بافته شده از این الیاف ارزان‌تر از انواع دیگر الیاف می‌باشد. الیاف پلی‌پروپیلن به صورت Solution Dyed رنگرزی میشوند. با این حال، این الیاف حالت ارتجاعی ضعیفی دارند. مدل‌های موکت ارزان قیمت از این الیاف تولیدشده‌اند. این نوع الیاف دارای قابلیت‌ مقاومت در برابر آب و رطوبت، مقاومت در برابر لکه، مقاومت فشار زیاد و الکتریسیته ساکن می‌باشد. پلی‌پروپیلن برخلاف دیگر الیاف، آب را به خود جذب نمی‌کند.

جنس موکت‌ها امکان دارد که ترکیبی از پلی‌آمید و پلی‌استر یا پلی‌استر و پلی‌پروپیلن باشد.

الیاف پشم

گرانترین و بهترین الیاف تولیدی برای موکت، از پشم تولید می‌شوند. لطافت، نرمی و احساس خوبی که این نوع الیاف به شما میدهد، بی‌همتاست. استقامت و انعطافپذیری این الیاف بسیار بالاست اما از طرف دیگر قیمت موکت آن حداقل دو برابر موکت پلی‌آمید می‌باشد. حتی بهترین الیاف‌های تولیدی نیز نمیتوانند تمام خصوصیتها و مزایای پشم را درخود جای دهند. الیاف آن دسته از مدل‌های موکت هتلی که طراحی اختصاصی می‌شوند اغلب از این نوع الیاف هستند. این نوع الیاف بسیار راحت تمیز میشوند اما برای نگهداری مناسب از آنها باید روشهای مخصوص آن‌را نیز فرا بگیرید تا طول عمر آن را افزایش دهید.

کوتاه سخنی با شما

طبع زیبا پسند ایرانی دیرزمانی است که با آرایه‌ها و پیرایه‌ها آشناست. سفالینه‌ها، آبگینه‌ها، مسینه‌ها و فریشنه‌هایی که در موزه‌های جهان یافت می‌شود، ایرانیان را پنداشته: "هنر نزد ایرانیان است و بس."
پس از یک دوره ناگزیر فطرت، حس زیباپسند ایرانی فیلش هوای هندوستان کرده و البته این‌بار تکنیک و هنر دیگران را نیز به سرمایه خود افزود.
استفاده از کاغذدیواری و پارکت و انواع پرده و مبلمان، برو بیایی به صنف نوپای دکوراسیون داخلی داد. به گونه‌ای که از چپ و راست افراد جویای کار به این کار و کسب که روزگاری پول‌ساز بود روی آوردند. این هجوم نیاز به ارزیابی سره از ناسره را لازم کرد.
موسسه آزمادکور نهادی است که با استفاده از بستر فضای مجازی به این مهم دست می‌یازد و علاوه بر معرفی کالاهای با کیفیت و با قیمت مناسب به نقد و بررسی فعالان این صنف می‌پردازد.
آزمادکور امیدوار است، مخاطبین عزیز این مجموعه را در رسیدن به هدف یاری رسانند.
زندگی‌تان پر از زیبایی باد.

تماس با ما