کشور ایران با تعداد 450 اثر از بین 600 اثر ثبت شده، صاحب بیشترین تعداد صنایع دستی ثبت شده در یونسکو است!

 

صنعت دستی نوعی کار است که در آن لوازم تزئینی و کاربردی تنها با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته می‌شود. معمولاً این عبارت به روش‌های سنتی ساختن کالاها اطلاق می‌گردد. استادکاری مخصوص هر یک از این موارد مهم‌ترین ملاک است. چنین چیزهایی اغلب از لحاظ فرهنگی یا مذهبی فوق‌العاده هستند. لوازمی که به صورت تولید انبوه یا با ماشین آلات مختلف ساخته می‌شوند، جزء صنایع دستی نیستند.

آنچه مقوله‌ی صنایع دستی را از هنر کاردستی متمایز می‌سازد، هدف از ساختن آنهاست. صنایع دستی لوازمی هستند که قرار است مورد استفاده قرار گرفته و کهنه، پوسیده و غیره شوند. موارد استفاده از آن‌ها بیش از یک تزئین ساده‌است. صنایع دستی اغلب کارهای فرهنگی و مرسومی تلقی می‌شوند زیرا به عنوان بخشی از ملزومات زندگی روزمره مطرح هستند. درحالی که هنر و کاردستی بیشتر یک فعالیت سرگرمی گونه و یک ارائه بی‌نقص از یک تکنیک خلاقیت است. از جنبه‌های عملی انواع مختلف صنایع دستی به دلیل شباهت مورد استفاده، همپوشانی زیادی دارند.

بیستم خرداد روز جهانی صنایع دستی است. در سازمان جهانی یونسکو ششصد صنعت دستی ثبت شده‌است. چهارصد و پنجاه صنعت دستی متعلق به کشور ایران است که از این تعداد دویست و هشتاد و هفت صنعت متعلق به شهر اصفهان می‌باشد.

در ایران سازمان میراث فرهنگی متولّی این بخش می‌باشد.

برخی از صنایع دستی معروف ایرانی عبارتند از؛ گلیم، فرش، گبه، قلمزنی، شیشه‌گری، منبّت کاری، مینا کاری، سفال، چوب، خاتم کاری، ملیله دوزی و .

علی‌الرغم سهم بالای ایران در تعداد صنایع دستی ثبت شده در یونسکو بازار این محصولات چه در داخل کشور چه در عرصه بین‌الملل رونق چندانی ندارد. اگر چه برخی از دلایل کسادی این بازار مانند افزایش قیمت‌ها و کاهش حضور توریست در کشور کاملاً آشکار هستند، اما قطعاً دلایل مهم دیگری نیز وجود دارد که کشف آن‌ها به بررسی دقیق و تحقیق نیاز دارد.

اهمیت نقش صنایع دستی ایران به عنوان یک کالای دکوراتیو برای تمامی علاقمندان این عرصه واضح و مبرهن است اما یافتن راهکارهایی برای نجات این بازار ارزشمند از رکود نیاز به توجه ویژه کارشناسان با تجربه و حمایت خاص مسئولان ذی‌ربط دارد.

اما نظر شما مخاطب عزیز پیرامون صنایع دستی ایران و بازار آن برای مجموعه آزمادکور از اهمیت بالایی برخوردار است. لطفاً نظرات خود را در رابطه با موضوع صنایع دستی ایران و استفاده این سبک از کالاها در دکوراسیون داخلی برای ما ارسال نمایید. نظرات و پیشنهادات شما به مجموعه آزمادکور کمک خواهد نمود رسالت خود را بهتر از قبل به سر انجام برساند.

منابع:

دانشنامه ویکی‌پدیا

خبرگزاری ایسنا

کوتاه سخنی با شما

طبع زیبا پسند ایرانی دیرزمانی است که با آرایه‌ها و پیرایه‌ها آشناست. سفالینه‌ها، آبگینه‌ها، مسینه‌ها و فریشنه‌هایی که در موزه‌های جهان یافت می‌شود، ایرانیان را پنداشته: "هنر نزد ایرانیان است و بس."
پس از یک دوره ناگزیر فطرت، حس زیباپسند ایرانی فیلش هوای هندوستان کرده و البته این‌بار تکنیک و هنر دیگران را نیز به سرمایه خود افزود.
استفاده از کاغذدیواری و پارکت و انواع پرده و مبلمان، برو بیایی به صنف نوپای دکوراسیون داخلی داد. به گونه‌ای که از چپ و راست افراد جویای کار به این کار و کسب که روزگاری پول‌ساز بود روی آوردند. این هجوم نیاز به ارزیابی سره از ناسره را لازم کرد.
موسسه آزمادکور نهادی است که با استفاده از بستر فضای مجازی به این مهم دست می‌یازد و علاوه بر معرفی کالاهای با کیفیت و با قیمت مناسب به نقد و بررسی فعالان این صنف می‌پردازد.
آزمادکور امیدوار است، مخاطبین عزیز این مجموعه را در رسیدن به هدف یاری رسانند.
زندگی‌تان پر از زیبایی باد.

تماس با ما